Страните по Черноморското крайбрежие презентираха традиционни продукти и занаяти в Бургас

В гостоприемен Бургас в продължение на два дни си дадоха среща производители на традиционни продукти от страните по Черноморското крайбрежие. 23 и 24 септември бяха посветени на на споделянето – с какво привличат гостите си страните по черноморието, как се прави и как се показва то.Това се случи чрез уъркшопа „Традиционните продукти в Черноморски басейн. Производство, представяне, дегустация”, в който се включиха представители на Украйна, Молдова, Турция  и България.

pageУчастниците в събитието бяха поздравени от заместник-областния управител на област Бургас Севдалина Турманова, която изтъкна огромното значение на взаимодействието между културите и позитивното му влияние в един модерен прагматичен свят, какъвто е днешният. Чрез атрактивни презентации бяха представени традиционните занаяти в Бургаския край, преливането на древността в съвремието чрез съхранение на обичаи и предмети от бита на предците ни. Гостите от черноморските държави разказаха с какво привличат туристи в страните си и същевременно научиха какви чудотворства прави пчелният мед, как са се запазили и до днес начините на обработка на вълна, как по прекрасен начин вълната се съчетава с коприна, какви са културните събития, които превръщат Бургас във фестивален град… Докоснаха се до тайнството „нестинарство”, разходиха се из прочутите винарски изби в областта, съпреживяха щастливите мигове на брачното вричане в Несебър, който се превръща в град на влюбените…

page2Кулминацията на потапяне в Бургаските омайности бе екскурзията до остров Света Анастасия. След като изслушаха романтичния разказ за историята на острова, запалиха свещ в древната църква и изпиха по чаша ароматен чай от билки, отглеждани там, всички имаха възможност да се насладят и на превратностите, които предлага началото на астрономическата есен в Бургас: слънце, дъжд и пак ласкаво слънце…

Многобройни фотоси запазиха за следващи дни и години прекрасни споделени мигове и нови приятелства.

Уъркшопът е част от проекта „Туристически пътеки в Черноморския регион“ (BSB-TOUR) -2.1.2.75810.354 MIS 2627 по СОП за сътрудничество Черноморски басейн“ 2007-2013