Повече от 700 музиканти и танцьори се включиха във второто издание на Националните фолклорни празници
Второто издание на Национални фолклорни празници „Приморска Перла“ 2016 остана в историята. Конкурсът, чийто основател е маестро Стойко Стойков и се провежда под патронажа на кмета на Община Приморско д-р Димитър Германов, препълни амфитеатъра в морския град.
Пет дни над 700 индивидуални и групови изпълнители от цялата страна се качиха на сцената, за да демонстрират своя талант в три независими един от друг конкурса. Изпълнителите на народна песен поставиха началото на престижния конкурс, а в следващия кръг се включиха виртуози на народни инструменти. За финал състезателите показаха уменията си във фолклорен танцов конкурс – трети в програмата на „Приморска Перла`2016“.
Всяко изпълнение бе стриктно проследено от компетентно и безпристрастно жури, събрало елита от професионалисти от различни области на фолклора и оглавено от Петър Аркалиев -зам. директор на НУФИ „Филип Кутев“ в Котел. Негов заместник бе Николай Докторов – преподавател по кавал в ОУ „Антон Страшимиров” и ръководител на фолклорни оркестри и кавалджийски групи. В оценяването се включиха Николай Николаев- музикален редактор и радиоводещ в БНР, маестро Димитър Христов – композитор, диригент на оркестър за народна музика към БНР, Марин Маринов – собственик и управител на МК „Сънрайз Маринов” и фолклорна телевизия „Сънрайз Мюзик”, Николай Чапански – фолклорен журналист, Дора Барева – хореограф и член на Международната комисия по танци към Юнеско, маестро Стойко Стойков- основател на НФП „Приморска перла“и автор на забавна музика, Калиопа Трендафилова – отдел „Култура“ към община Приморско и Ваня Монева- диригент, продуцент на БНР и основател на хор „Космически гласове“.
Почетни гости на конкурса бяха виртуозният цигулар и педагог маестро проф. Минчо Минчев, световно известната българска народна певица Янка Рупкина, странджанската фолклорна изпълнителка Златка Ставрева, Николай Гурбанов – председател на Български национален младежки фолклорен съюз, Ивайло Герасимов –вокален изпълнител, Евелина Христова – народна певица в ансамбъл „Мистерия на българските гласове“ и Павлинка Тодорова – вокален педагог по народно пеене.
Участниците в Националните празници „Приморска перла` 2016” си тръгнаха с медали, дипломи, почетни знаци и много други награди.
С плакет за активно участие в културния живот на Община Приморско беше удостоен и основателят на конкурса маестро Стойко Стойков, който за няколко години се превърна във водещ фактор в културната програма на общината. С почетно звание беше удостоена странджанската народна певица и основател на Международния фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ Златка Ставрева. Отличията им бяха връчени от зам.-кмета Захарина Неделчева и председателя на Общински съвет в Приморско Златина Тюлиева.
Подготовката за следващото издание на „Приморска перла” започва още от сега, споделят организаторите, чиито стремеж е празниците да се утвърдят като водещ акцент в летния културен календар на Общината.
Ето и всички наградени в Национални празници „Приморска перла` 2016”:
НАЦИОНАЛНИ ФОЛКЛОРНИ ПРАЗНИЦИ *ПРИМОРСКА ПЕРЛА*
02.09. – 05.09. 2016 ГР. ПРИМОРСКО
НАГРАДИ
КОНКУРС ЗА ИЗПЪЛНИТЕЛИ НА НАРОДНА ПЕСЕН
ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ ДО 12 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ДОНКО МАРКОВ – ГР. ВАРНА
/ статуетка, медал, диплом и 80 лв./
ВТОРО МЯСТО – ГЕОРГИ ЙОВНОВ – ГР. ЦАРЕВО
/ медал, диплом и 70 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ИВАНИНА ПАНЧЕВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 60 лв./
*МЛАД ИЗПЪЛНИТЕЛ* – МАРИЯ ХАЛВАДЖИЕВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 50 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ХОРИЗОНТ* – ЕЛИЦА НИКОЛАЕВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 50 лв./
*ЗЛАТНО ЛЪВЧЕ* – МАРИЯ КИСЬОВА – ГР. ПРИМОРСКО
/ медал, диплом и 50 лв./
*АТЛИМАН* – ГАБРИЕЛА ГАНЕВА – ГР. ВАРНА
/ медал и диплом/
*ФОЛКЛОРЕН ИЗГРЕВ* – ЦВЕТЕЛИНА СТОЯНОВА – ГР. СРЕДЕЦ
/ плакет, медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – ТЕОДОРА СЛАВОВА – ГР. ВАРНА
/ медал и диплом/
ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ ОТ 13 ДО 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ПЕТЯ ПАНЕВА – ГР. ВАРНА
/ статуетка, медал, диплом и 100 лв./
ВТОРО МЯСТО – АНИНА АНГЕЛОВА – ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО
/ медал, диплом и 80 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ТАТЯНА СТОЯНОВА – ГР. ИСПЕРИХ
/ медал, диплом и 70 лв./
*ВИДЕОКЛИП* – СЪНРАЙЗ МЮЗИК – МАРИЯ СТЕФАНОВА – ГР. ВАРНА
/ медал и диплом/
*МЛАД ТАЛАНТ* – СИАНА АТАНАСОВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 50 лв./
*СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – ЕФИ СТЕФАНОВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 50 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – ЕФИ СТЕФАНОВА – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 50 лв./
*СТРАНДЖАНСКИ НАПЕВ* – ДИЛЯНА МИТЕВА – ГР. ХАРМАНЛИ
/ медал, диплом и 50 лв./
*АТЛИМАН* – РАДОСТ РАЙНОВА – ГР. СЛИВЕН
/ медал и диплом/
*НАГРАДА НА БНМФС* – АЛИС АХМЕДОВА – ГР. КОТЕЛ
/ медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – ИЛИНА ГРИГОРОВА – ГР. ПЕРНИК
/ медал и диплом/
ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ НАД 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – НИКОЛЕТА ГАНЧЕВА – ГР. КОТЕЛ
/ статуетка, медал, диплом и 120 лв./
ВТОРО МЯСТО – МАРИЯ ТОДОРОВА – ГР. ЧЕРНОМОРЕЦ
/ медал, диплом и 110 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ЙОРДАНКА ЯЛЪМОВА – ГР. БУРГАС
/ медал, диплом и 100 лв./
*СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – АТАНАС ГЕОРГИЕВ
/ медал, диплом и 80 лв./
*СТРАНДЖАНСКИ НАПЕВ* – ДЕНКА ТОДОРОВА – С. ЯСНА ПОЛЯНА
/ медал, диплом и 80 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – МАРИЯ СТЕФАНОВА
/ медал, диплом и 80 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ХОРИЗОНТ* – РАДОСЛАВ ИВАНОВ – С. ЦАРАЦОВО
/ медал, диплом и 80 лв./
*НАГРАДА НА БНМФС* – ДАНИЕЛА СПАСОВА
/ медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – СТОЙКО ВАСИЛЕВ – ГР. БУРГАС
/ медал и диплом/
ВОКАЛНИ ФОЛКЛОРНИ ФОРМАЦИИ ДО 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ФГ *БАНСКА МЛАДОСТ 3* – ГР. БАНСКО
/ статуетка, медал, диплом и 120 лв./
ВТОРО МЯСТО – ФВГ *НУФИ ФИЛИП КУТЕВ* – ГР. КОТЕЛ
/ медал, диплом и 110 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ДВФ *АЕДА* – ГР. НОВА ЗАГОРА
/ медал, диплом и 100 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – ФОЛКЛ. ГРУПИ *БАНСКА МЛАДОСТ* -ГР. БАНСКО / медал, диплом и 80 лв./
*МЛАДИ ТАЛАНТИ* – ДФФ *МЕРАНЗА* – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 80 лв./
*СТРАНДЖАНСКИ НАПЕВ* – *АЛЕНИ БОЖУРЧЕТА* – ГР. СРЕДЕЦ
/ медал, диплом и 80 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ИЗГРЕВ* – ДФФ *НЕСТИНАРЧЕ* – ГР. ЦАРЕВО
/ плакет и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – ТРИО СЕСТРИ ГОЙКОВИ – ГР. ВАРНА
/ медал и диплом/
ВОКАЛНИ ФОЛКЛОРНИ ФОРМАЦИИ НАД 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ВФ *ДЕНИЦА* – С. МОКРИЩЕ
/ статуетка, медал, диплом и 120 лв./
ВТОРО МЯСТО – ЖФГ *ЗДРАВЕЦ* – ОБЩ. АВРЕН
/ медал, диплом и 130 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ЖГ *СРЕДНОГОРСКИ ЗВЪН* – С. ЧЕЛОПЕЧЕ
/ медал, диплом и 120 лв./
*ЗА МУЗИКАЛЕН СЪПРОВОД* – *КАРАБУНАРКИ* – ГР. СРЕДЕЦ
/ медал, диплом и 100 лв./
*АВТЕНТИЧНО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – ГРУПА ЗА АВТ. ФОЛКЛОР ПРИ НЧ
„ХРИСТО БОТЕВ – 1907” – С. МЪДРЕЦ / медал, диплом и 100 лв./
*СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – МФГ *ЗДРАВЕЦ* – ОБЩ. АВРЕН
/ медал, диплом и 100 лв./
*СТРАНДЖАНСКИ НАПЕВ* – ВФ *ГАЛАТЕЯ* – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 100 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – ВОКАЛЕН КВИНТЕТ ПРИ АМТИИ – ГР. ПЛОВДИВ / медал, диплом и 100 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ХОРИЗОНТ* – ВФ *НЕРАНЗА* – ГР. ВАРНА
/ медал, диплом и 100 лв./
*НАГРАДА НА БНМФС* – ВФ *ЕНИГМА*
/ медал и диплом/
*ОТ РАКЛАТА НА БАБА* – МАЕСТРО ДИМИТЪР СТОЙКОВ ГР. ВАРНА
/ медал и диплом/
*ФОЛКЛОРЕН ИЗГРЕВ* – АНСАМБЪЛ *ДИКАНИ* – С. ЦАРАЦОВО
/ плакет и диплом /
*АТЛИМАН* – ЖВГ * РОЗА* – С. КРУМОВО, ГР. ПЛОВДИВ
/ медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – *КАЛИФЕР ВОЙВОДА*
/ медал и диплом/
КОНКУРС *ВИРТУОЗИ НА НАРОДНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ*
/ГАЙДА, ГАДУЛКА, КАВАЛ И ТАМБУРА/
ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ ДО 17 ГОДИНИ
ЛАУРЕАТ – СИМЕОН ИЛИЕВ
/ статуетка, медал, диплом и 130 лв./
ПЪРВО МЯСТО – РАДОСЛАВ ДИМИТРОВ
/ медал, диплом и 120 лв./
ВТОРО МЯСТО – АЛЕКС ПАНАЙОТОВ
/ медал, диплом и 110 лв./
ТРЕТО МЯСТО – МИЛЕН ГЕОРГИЕВ
/ медал, диплом и 100 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – ХАЛИЛ МОЛКОЧЕВ
/ медал, диплом и 50 лв./
*СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – МАТЕЙ СТАНЕВ
/ медал, диплом и 50 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ХОРИЗОНТ* – АСЕН СТАНОЕВ
/ медал, диплом и 50 лв./
*МЛАД ВИРТУОЗ* – СТОЯН ИВАНОВ
/ медал, диплом и 50 лв./
*ВИДЕОКЛИП* – СЪНРАЙЗ МЮЗИК – НЕДКО ВАСИЛЕВ
/ медал и диплом /
*ЗВУКОЗАПИС* БНР – СТАРА ЗАГОРА – МАРТИН ИВАНОВ
/ медал и диплом /
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – СТОЯН ДАМЯНОВ
/ медал и диплом /
ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ НАД 17 ГОДИНИ
ЛАУРЕАТ – СТАМЕН ГАРДЖЕВ
/ статуетка, медал, диплом и 200 лв./
ПЪРВО МЯСТО – НЕНКО ЦАЧЕВ
/ медал, диплом и 150 лв./
ВТОРО МЯСТО – ДАМЯН ЙОРДАНОВ
/ медал, диплом и 130 лв./
ТРЕТО МЯСТО – НИКОЛА ГЕОРГИЕВ
/ медал, диплом и 120 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – РАДОСЛАВ ИВАНОВ
/ медал, диплом и 100 лв./
*СТРАНДЖАНСКА ЛИРА* – НЕДЯЛКО ГАВРАИЛОВ
/ медал, диплом и 100 лв./
*СТИЛОВИ ИЗПЪЛНЕНИЯ* – ПЕТЪР МАНАЛОВ
/ медал, диплом и 100 лв./
*НАДСВИРВАНЕ* – НЕНКО ЦАЧЕВ
/медал, диплом и 100 лв./
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА – СТАМЕН ГАРДЖЕВ
/ медал и диплом /
ТАНЦОВИ СЪСТАВИ ДО 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ФТС *ТАНГРА* – С. ПОПИНЦИ
/ медал, диплом и 150 лв./
ВТОРО МЯСТО – ПТС *ЗДРАВЕЦ* – ГР. КАМЕНО
/ медал, диплом и 130 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ДС *ЗДРАВЕЦ* – С. ГАВРАИЛОВО
/ медал, диплом и 120 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – ДС *ЗОРНИЦА* ГР. СУНГУРЛАРЕ
/ медал, диплом и 80 лв./
*МЛАДИ ТАНЦЬОРИ* – ДС *ВЕСЕЛО ХОРЦЕ* – ГР. ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ
/ медал, диплом и 80 лв./
*ХОРЕОГРАФИЯ* – ПТС *ЗДРАВЕЦ* – ГР. КАМЕНО
/ медал, диплом и 80 лв./
*СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ* – ФТС *ТАНГРА* – С. ПОПИНЦИ
/ медал, диплом и 80 лв./
*ФОЛКЛОРЕН ХОРИЗОНТ* – ДТС *КАЛАМИЦА* – С. ЦАЛАПИЦА
/ медал, диплом и 80 лв./
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА* – ДЕТСКИ ТАНЦОВ СЪСТАВ С. МЪДРЕЦ
/ медал и диплом/
ТАНЦОВИ СЪСТАВИ НАД 18 ГОДИНИ
ПЪРВО МЯСТО – ТС *ТАНГРА* С. ПОПИНЦИ
/ статуетка, медал, диплом и 150 лв./
ВТОРО МЯСТО – ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ С. БАБУК
/медал, диплом и 130 лв./
ТРЕТО МЯСТО – ТАНЦОВ СЪСТАВ *ХОП – ТРОП*
/медал, диплом и 120 лв./
АВТЕНТИЧНО ИЗПЪЛНЕНИЕ – ПК *БРАЦИГОВО* – ГР. ДОБРИЧ
/медал, диплом и 100 лв./
СТИЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ – ТК *ДЕЛЕНКИ* – С. АЙДИМИР, ОБЩ. СИЛИСТРА /медал, диплом и 100 лв./
*ПРИМОРСКА ПЕРЛА* – АНСАМБЪЛ *ДИКАНИ* – С. ЦАРАЦОВО
/медал, диплом и 100 лв./
*ОТДЕЛ КУЛТУРА* – ТК *СТУБЛА* С. СТУБЛА, ОБЩ. МОНТАНА
/медал, диплом и 100 лв./
*ХОРЕОГРАФИЯ* – ТС *ДИЛМАНИ*- ГР. СОФИЯ
/медал, диплом и 100 лв./
*АТЛИМАН 1* – ТФ *ТРАКИЙКА* – ГР. БАНЯ
/медал и диплом/
*АТЛИМАН 2 * – ТС *РОЗОВО* -С. РОЗОВО
/медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА 1* – ААФ *КАПАНЦИ* С. ГЕЦОВО
/медал и диплом/
*НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА 2* – *СИНЧЕЦ* – ГР. ЦАРЕВО
/медал и диплом/