По случай 1 май – някои неудобни истини за доходите в България

България е на първо място в ЕС по дял на сивата икономика и е на последно място в ЕС по качество на живот

Като изключим София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, заплатите в останалите области на страната са в пъти по-ниски. Повечето от заетите във всички сектори на икономиката са съсредоточени в големите градове на страната и основно в София.

Столицата генерира над една четвърт от доходите на цялото население на България и близо 40% от БВП. Трудовите доходи на близо 1 милион българи са близки до минималната работна заплата. Около 70% от работещите в България вземат под средната работна заплата. Повечето от заетите в държавното управление получават над средната работна заплата. България обеднява и обезлюдява.
2/3 от територията ни е безлюдна, а всеки втори българин над 65 г. живее в риск от бедност. В същото време пенсионираните у нас стават все повече, а младите работeщи българи все по-малко. Освен това България е на първо място в ЕС по дял на сивата икономика и е на последно място в ЕС по качество на живот.
Oсновните последствия от сивата икономика са бедността и ниското качество на живот. Ниските доходи си имат икономическа и социална цена, като доста от българските граждани са в риск от бедност или социално изключване. Ниските доходи задълбочават и демографската криза.
От една страна ниските доходи повишават несигурността на домакинствата за това – дали могат да отгледат децата си, а от друга – те са основна причина за емиграцията.

Базата, от която тръгва България е толкова ниска, че за да се почувства изравняване на доходите с тези в Западна Европа, заплатите в нашата страна ще трябва значително да се увеличат.

Румен Гълъбинов